Zeneiskolánk Budapest egyik legnagyobb múltú alapfokú zeneoktatási intézménye. Az 50-es évektől önállóan, több szervezeti formában működött. Kezdetektől a Liszt Ferenc Zeneakadémia gyakorló iskolája, 1968-tól VII. kerületi Állami Zeneiskola. Intézményünk 1989-ben felvette Molnár Antal zenetudós-esztéta nevét, aki a XX. századi magyar zenetudomány meghatározó egyénisége volt. Több neves művész kezdte itt zenei tanulmányait. Több kiváló zenetanárunk előadóként is tevékenykedik a pedagógiai munka mellett.
Intézményünk legfőbb célja a zenei ízlésnevelés, a zeneértő, a hagyományok folytonosságát képviselő, hangverseny kedvelő, öntevékenyen muzsikáló generációk útnak indítása. Másik fontos feladatunk a zenei pályára való felkészítés. Növendékeink közül többen tesznek sikeres felvételit a zenei gimnáziumokba, valamint a Zeneművészeti Egyetemre. Tanáraink gyakorta indítanak növendékeket budapesti és országos versenyeken. 2003-tól – háromévente – az Oktatási Hivatal felkérésére iskolánk szervezi az alap és középfokon tanulók országos hárfaversenyét. Nagybőgő és kamarazenei fesztiválokat tartunk, megszólítva Pest megyét és az új Belső-Pesti Tankerület művészeti iskoláit.
A Molnár Antal Zeneiskolában hat tanszakon belül, valamennyi vonós– és fúvós-hangszerre lehet jelentkezni, valamint zongorára és az akkordikus tanszak hangszereire: hárfára, gitárra, cimbalomra, ütőre. 2022-ben indult a jazztanszakunk. Várja a jelentkezőket az elmélet (szolfézs, előképző) és a magánének tanszak is.
A hangszeres tudást növendékeink zenekarokban, együttesekben kamatoztathatják. Az együtt muzsikálással egyik legfontosabb pedagógiai célunk is megvalósul. A vonós és fúvós tanszakon kölcsön-hangszert, a hárfásoknak, cimbalmosoknak, bőgősöknek és ütősöknek pedig gyakorlási lehetőséget biztosítunk. Minden nyáron zenei tábort szervezünk kerületi önkormányzatunk támogatásával.
Büszkék vagyunk régi növendékeinkre, a zeneakadémiai gyakorlóiskolai időkből.
Hosszú a sor: hegedűsök, zongoristák, csellisták és énekesek, Batta Andrástól Perényi Eszteren (kerületünk díszpolgára) és Perényi Miklóson át Szenthelyi Miklósig, de sorolhatnánk hosszan az itthon és külföldön híressé vált zenészek neveit. A kicsit későbbi időkből, a mi növendékünk volt Várjon Dénes zongoraművész vagy Gulyás Csilla, hárfaművész, a Zenetanárok Társaságának elnökhelyettese.
Büszkék vagyunk nemrég híressé vált növendékeinkre. A Rising Star első díjasára Várhegyi Lukas Palmirára, vagy az „első virtuózok” Puporka Jenőjére. A második virtuózok díjazottjai közül szintén a mi zeneiskolánkban kezdett tanulni Váradi Gyula és Kökény Tamás is. Büszkeségeink, nemzetközi versenydíjas hárfásaink: Borka Hanna (Israel; ma Genfben tanul) Bábel Klára (Olaszország; a Rádiózenekar művésze). A Fölszállott a Páva nyertese, Ürmös Sanyi szintén nálunk tanult cimbalmozni.
Azokra is büszkék lehetünk, akik a zenei pályát választották, és azokra is, akik amatőrként rendszeresen visszajárnak hozzánk, hogy együtteseinkben örömmel muzsikáljanak, de azokra is, akik pusztán megőrizték a zene szeretetét.
Az intézmény bemutatását készítette:
Kiss Tünde
intézményvezető (2003-2019)